Zpět seznam článků

Někdy je tabulka víc než graf

Vydáno: 21.dubna 2016

Minule jsme si ukázali, jak vizualizovat data z průběhu náboru. Co když ale stačí pouhá tabulka a graf by byl jen zbytečným znásilňováním dat? Jednoduchý příklad představí Martina Vašinová.

Mnozí z vás jistě zaznamenali hezký článek o interpretaci dat prostřednictvím grafů na idnes.cz. Je až s podivem, kolik lidí stále dělá tak fatální chyby. Stejné hodnoty pak nevypadají stejně a různé hodnoty vypadají srovnatelně (viz špatné použití měřítka). V návaznosti na to je třeba zvážit, zda je daná čísla vůbec třeba vizualizovat. Ukažme si malý příklad z HR.

Organizace má nastaveny hodnoty požadovaných kompetencí na určitou pozici. Kandidát na tuto pozici některých těchto hodnot dosahuje, některých ne a některé dokonce převyšuje. Jedna z možností, jak tuto skutečnost vizualizovat, je paprskový graf:

Je to celkem hezký graf a pokud se do něj trochu zakoukáte, jistě z něj potřebné informace vyčtete. Pro rychlejší orientaci však stačí do zdrojové tabulky vložit sloupec Rozdíl a použít podmíněné formátování – například tak, aby se nám hodnoty z intervalu <-5;-3> zobrazovaly červeně, <-2;-1> růžově (upozorní na nedostatečného kandidáta) a hodnoty větší nebo rovny 2 zeleně (upozorní na kandidáta, který by se na pozici mohl nudit):

Pokud ale přeci jen máte raději obrázky, asi se občas setkáváte s problémem, jak dobře vizualizovat jedno číslo. Už jste slyšeli o speedometeru?

Speedometer je fajn widget, který nejenže zobrazuje jednu vaši vybranou hodnotu, ale lze v něm nastavit i hraniční hodnoty, takže je na první pohled jasné, zda plán splňujete nebo ne. A co je nejlepší? Lze jednoduše sestrojit v MS Excel! Ale o tom zas někdy příště 🙂

Chcete podobný článek? Jak být v HR nejlepší a školení