Zpět seznam článků

Intuice v rukou HR manažerů

Vydáno: 21.dubna 2016

Náš kolega Marek Premus není na pozic HR analytika náhodou. Ve svém krátkém článku Vám přiblíží, proč se ani ti nejlepší HR manažeři neobejdou bez využití datové analýzy. A na základě jakého poměru intuice vs data (a především fakta) se rozhodujete vy?

Intuice v rukou  HR manažerů

    Nedávno jsem narazil na články pojednávající o speciální schopnosti manažerů – o jejich intuici. Zjednodušeně řečeno – vrcholoví manažeři musí mít rozsáhlé vědomosti a aktuální znalosti, aby mohli dělat v této, jak všude a všichni rádi píší, ,,době neustálých změn” rychlá a hlavně správná rozhodnutí. Ovšem těchto důležitých informací je nezřídka kdy obrovské množství, které lidský mozek není schopný vědomě obsáhnout. Jak to tito novodobí super-hrdinové s aktovkou v ruce tedy dělají? No právě na základě intuice…

Velké množství informací mají tito chlapíci a dámy k dispozici ve svém podvědomí, jelikož okolo nich každý den takřka proletí desítky zásadních informací, ať už formou pravidelných reportů z interních BI systémů, novin, zpráv, informací od kolegů, obchodních partnerů nebo z megabytů dat v Excelu jednotlivých podřízených – to vše zaznamenáváno přímo na pevný disk podvědomí. Zásadních rozhodnutí musí každý týden udělat desítky a desítky, ale bez intuice, která je u některých autorů z oblasti psychologie branou k nevědomým informacím, nebo jakýmsi nástrojem, kterým vidíte za roh, to jde velice špatně. To je také důvod proč zástupy úspěšných manažerů vstávají s kohoutím zakokrháním, aby si dali svou chvilku meditace (utřídění myšlenek), během dne si dávají ,,patnáctiminutovku” spánku a večer před spaním si například zacvičí jógu – to vše jako jakési ,,broušení meče jménem intuice”.

A teď konečně k tématu :). Jak se rozhoduje u nás, dovoluji si říci, nedoceněná skupina manažerů – HR manažeři? Pravdou je, že obchodní nebo marketingový manažer má nejen většinou z čeho čerpat, ale také má tato data zanalyzovaná v intuitivních dashboardech – no radost pracovat. Oproti tomu průměrný HR manažer má? No řekněme si to upřímně – skoro nic – doslova neradost pracovat! Má data, ale pravidelně se všechna nereportují, neanalyzují a jsou roztroušená po celé organizaci. Obávám se, že vystresovanému HR manažerovi v tomto případě k rozvinutí intuice s poloprázdným hard diskem nepomůže ani tříhodinovka spirituálního cvičení denně. Naštěstí máme službu na míru přímo pro Vás (ne, není to čtyřhodinovka spirituálního cvičení), nazýváme ji HR Reporting.

Chcete podobný článek? Jak být v HR nejlepší a školení